Nemecko – Práca v Nemecku

0 Shares

Nemecko, rovnako ako Rakúsko ako posledné otvorilo svoj pracovný trh pre Slovákov a občanov krajín, ktoré pristúpili do EÚ spolu so Slovenskom. Legálna práca v Nemecku je tak konečne možná bez pracovného povolenia.

Slováci majú na trhu práce rovnaké postavenie ako občania ostatných členských krajín, preto získať prácu v Nemecku je teraz možné oveľa jednoduchšie.

» Kde hľadať pracovné ponuky v Nemecku

Práca v Nemecku – aké sú možnosti

V podstate pri hľadaní práce v Nemecku nie sme ničím obmedzení. Záleží len na tom, či naša kvalifikácia a úroveň znalosti nemeckého jazyka je v súlade s požiadavkami budúceho zamestnávateľa.

Sezónne práce v Nemecku

Sezónne práce sú asi najdostupnejšou formou zamestnania v Nemecku. Spravidla si nevyžadujú zvláštne vzdelanie a aj jazykové nároky sú nízke. Najčastejšie sa jedná o prácu v poľnohospodárstve. Sezónne práce je možné hľadať aj v cestovnom ruchu, stavebníctve, alebo v lese. Práca v Nemecku v poľnohospodárstve znamená predovšetkým zber ovocia a zeleniny.

Nakoľko sa sezónne práce vykonávajú len niekoľko mesiacov, alebo kratšie, je ich skôr možné nazývať brigády.

Kvalifikovaná práca v Nemecku

Práca v Nemecku - vlajkaMožnosť naozaj zaujímavého zárobku v zahraničí ponúka kvalifikovaná práca. Získať takúto prácu si však vyžaduje veľmi dobrú znalosť nemeckého jazyka a okrem toho vzdelanie a často aj prax v danej oblasti. Ak sa uchádzate o takéto zamestnanie, plusom sú referencie od predchádzajúceho zamestnávateľa.

Pomocná sila v domácnosti s postihnutou osobou

Na rozdiel napríklad od sezónnych prác, ktoré je prakticky možné vykonávať len niekoľko mesiacov v roku (v sezóne), pracovať ako pomocná sila pri postihnutom členovi domácnosti je možné aj niekoľko rokov. Nejedná sa o opatrovanie, ale o vykonávanie pomocných prác v domácnosti. Táto práca sa vykonáva na plný úväzok.

Letné brigády pre študentov

Študenti slovenských vysokých škôl, alebo univerzít môžu počas letných prázdnin takisto pracovať v Nemecku. Cieľom u nich nemusí byť len zárobok, ale aj zlepšenie sa v nemeckom jazyku, alebo získanie profesijných kontaktov, použiteľných v budúcnosti.

Zamestnanie v Nemecku a povinnosti

Treba si uvedomiť, že aj keď má občan Slovenskej republiky pri hľadaní práce rovnaké podmienky ako Nemec, stále je v Nemecku cudzincom a platia preňho zvláštne predpisy. Príkladom je povinnosť žiadať o povolenie na pobyt pri pobyte dlhšom ako 3 mesiace. Takisto sú rozdiely vo fungovaní daňového a sociálneho systému.

Práca v Nemecku a nemecký jazyk

Ako bolo uvedené vyššie. V Nemecku môžete získať zamestnanie ako kvalifikovaná, aj ako nekvalifikovaná pracovná sila a od toho sa odvíjajú aj jazykové nároky, kladené na uchádzača. U kvalifikovanej práce je potrebné nemecký jazyk ovládať na veľmi dobrej úrovni, nekvalifikovaná práca (najčastejšie sezónne práce a brigády) si vyžaduje nižšiu úroveň zvládnutia jazyka.

Predovšetkým u sezónneho zamestnania, kde sa viac pracuje a len málo komunikuje, by nemal byť problém naučiť sa potrebné slovíčka a frázy pre konkrétnu prácu, ktorých nebýva príliš veľa. Je ale samozrejme potrebné mať zvládnuté aspoň základy nemčiny.

V žiadnom prípade sa neodporúča, odísť zo Slovenska úplne bez znalosti jazyka.

» Kde hľadať pracovné ponuky v Nemecku


O autorovi

Peter je absolventom niekoľkých zahraničných pracovných pobytov. Aby pomohol aj ďalším Slovákom vycestovať do zahraničia a plniť si tak svoje sny, založil informačný portál Pracavonku.sk a napísal príručky (Úspešná práca v zahraničí a Ako si zo zahraničia priniesť viac), v ktorých sa delí o svoje skúsenosti.


0 Shares

Súvisiace články:

Populárne témy: