Zvažujete, do ktorého štátu by bolo pre vás najlepšie ísť pracovať? Už len v rámci Európy je možností veľa a záleží aj na kritériách, ktoré musí vaša ideálna krajina spĺňať. Jednou z možností je aj Nemecko a v tomto článku nájdete šesť dôvodov, prečo by to mohlo byť práve ono.
Prečo teda pracovať v Nemecku?
Dôvod č. 1 V Nemecku je veľa pracovných príležitostí
Nemecko je obrovská krajina s viac ako 80 miliónmi obyvateľov. Tomu zodpovedá aj veľkosť jeho pracovného trhu. Je obrovský.
Desiatky miliónov pracovných miest je obsadených, no veľký počet je stále voľných. O tom, že si je z čoho vyberať svedčí aj informácia zo stránky nemeckého úradu práce (Bundesagentur für Arbeit). V čase písania tohto článku mala na svojom počítadle viac ako 1,5 milióna voľných pracovných miest.
Nemeckým zamestnávateľom chýbajú zamestnanci prakticky vo všetkých oblastiach. Veľmi výrazne však napríklad v zdravotníctve či stavebnom priemysle.
Zamestnancom hrá do karát aj nízka nezamestnanosť, ktorá sa pohybuje pod úrovňou 5 percent.
S nájdením zamestnania vám môže pomôcť aj niektorá z pracovných agentúr ponúkajúcich prácu v zahraničí.
Dôvod č. 2 Minimálna mzda je vysoká
Ak si netrúfate na kvalifikovanú prácu, môže byť ďalším dôvodom, prečo si vybrať práve Nemecko výška minimálnej mzdy (jej aktuálne hodnoty nájdete tu). Tá síce nepatrí k úplne najvyšším v Európe, ale oproti Slovenskej je trojnásobná, čo určite nie je málo.
Stále je to však pomerne nová vec, pretože NSR ešte donedávna patrila medzi niekoľko málo štátov, ktoré ju zavedenú nemali. Začala platiť len pred pár rokmi, no už sa stihla aj o niečo zvýšiť.
Dôvod č. 3 Platy sú vysoké aj v priemere
O tom, že sa v Nemecku dá zarobiť viac svedčí nie len výška štátom garantovanej minimálnej mzdy, ale aj výška priemernej mzdy. V rebríčku európskych štátov podľa úrovne priemerných platov sa krajina drží v prvej desiatke.
Ak teda máte potrebnú kvalifikáciu, môžete sa tešiť na zaujímavý plat.
Dôvod č. 4 Je blízko
O Nemecku sa dá povedať, že je za rohom. Prejdete cez Českú republiku a ste tam. Alebo to môžete zobrať spodom cez Rakúsko, či vrchom cez Poľsko. Stačí vám na to niekoľko hodín. Napríklad Mníchov je od Bratislavy vzdialený zhruba 500 km, čo je rovnaká vzdialenosť, ktorú musíte prejsť, keď chcete ísť z Bratislavy na východ Slovenska, za Košice.
Samozrejme, pokiaľ smerujete do vzdialenejších častí krajiny, napríklad do Hamburgu, Frankfurtu či Kolína nad Rýnom, máte ešte niekoľko sto kilometrov pred sebou.
Keďže nejde o príliš veľké vzdialenosti, môžete tam pokojne cestovať autom. Na dopravu môžete využiť aj vlak alebo autobus. Prípadne sa môžete odviezť s niektorým z množstva malých dopravcov.
Lacno sa dalo lietať aj priamymi letmi z Košíc do Kolína nad Rýnom a to lietadlami maďarskej nízkonákladovej leteckej spoločnosti Wizz Air. Spoločnosť sa však neskôr rozhodla obmedziť letecké spojenia z Košíc a medzi linkami, ktoré boli zrušené skončila žiaľ aj tá do Kolína.
Dôvod č. 5 Je to TOP krajina pre nemčinu
Ako sa najlepšie naučíte cudzí jazyk? Tak, že budete žiť v krajine, v ktorej sa ním hovorí. Odpoveď na otázku, ktorá krajina je najlepšia na učenie sa nemeckého jazyka je jasná. Aj to môže byť dobrým dôvodom na niekoľko mesačný či dlhší pobyt.
Aj keď sa dá v zahraničí nájsť práca aj bez jazyka, je vždy lepšie ovládať aspoň jeho základy. Možno ich máte, pretože nemčina je po angličtine hneď druhým najčastejšie učeným jazykom na slovenských školách. Ak základy nemáte, môže vám s nimi pomôcť niektorá z učebníc nemčiny pre samoukov, ktoré sú dostupné na Slovensku.
Zručnosti, ktoré získate používaním jazyka môžete využiť na získanie práce po návrate na Slovensko. Pokiaľ by ste sa, nerozhodli v zahraničí ostať, čo už viacerí Slováci urobili.
Dôvod č. 6 Na opatrovanie netreba živnosť
Pokiaľ chcete v zahraničí pracovať ako opatrovateľka, má Nemecko napríklad oproti susednému Rakúsku jednu výhodu. Na rozdiel od opatrovania Rakúsku, kde sa táto profesia už musí vykonávať na živnosť, v Nemecku môžete stále pracovať ako zamestnanec. Vyhnete sa tak behaniu po úradoch a papierovačkám. Opatrovateľky v Rakúsku tiež musia podávať daňové priznanie na Slovensku.
Tu nájdete zoznam agentúr, ktoré prostredkovávajú opatrovanie.
Tak toto bolo niekoľko dobrých dôvodov, prečo si pre svoj pracovný pobyt vybrať práve SRN. Je ich tu 6, ale možno by sa ich našlo aj viac. Samozrejme, žiadna krajina nie je dokonalá a našli by sa aj nejaké argumenty, prečo do Nemecka neísť. Okrem toho sa v Európe nájde ešte niekoľko ďalších krajín, ktoré ponúkajú pre uchádzačov o zamestnanie zaujímavé podmienky. Pre niekoho možno zaujímavejšie. O nich niekedy nabudúce.