Tento spôsob je zo všetkých najúčinnejší. Snažte sa skontaktovať so všetkými známymi a priateľmi, o ktorých viete, že bývajú v oblasti, kde by ste si chceli nájsť prácu. Keď počujete jazyk, ktorému rozumiete, či už je to slovenčina, čeština, alebo poľština, prihovorte sa a skúste si vymeniť kontakty. Nie je zaručené, že každý sa bude chcieť s vami podeliť o voľnú pracovnú ponuku, o ktorej vie, ale s väčším množstvom ľudí sa zvyšuje pravdepodobnosť, že sa predsa nájde niekto so správnou informáciou. Najpravdepodobnejšie miesta, kde by sa vám malo podariť stretnúť niekoho z vyššie uvedených národností, sú knižnice (kvôli internetu) a kostoly. Môžete skúsiť aj bary, kde ponúkajú české pivo, alebo obchody s poľskými alebo slovenskými potravinami.
Možno stretnete niekoho, u koho sa v práci uvoľnilo miesto, alebo sa ich zamestnávateľ či kontaktná osoba z agentúry vyslovene pýtala, či nepoznajú niekoho, kto hľadá prácu. Ak sa niekto vracia natrvalo domov, môže vám dohodiť svoju prácu, alebo ak dostal lepšiu ponuku v inej firme a odchádza tam. Ak si v nejakom podniku napríklad Slováci urobili dobré meno, je potom veľká pravdepodobnosť, že keď budú potrebovať ďalších ľudí, uprednostnia Slovákov. Situácie sú rôzne a veľa záleží aj na tom, či ste v správny čas na správnom mieste. Nemusí totiž vždy ísť o konkrétne pracovné miesta, niekedy stačí len tip na podnik, ktorý práve prijíma zamestnancov, alebo otvára novú prevádzku. Ak ste v tom čase tam, máte hneď prácu, ak prídete o týždeň neskôr, môžu byť už všetky miesta obsadené.
Okrem osobného kontaktu môžete pri hľadaní práce využiť aj Facebook a iné sociálne siete, alebo sa opýtať na fórach alebo v on-line komunitách. Získanie kvalifikovanej práce môže uľahčiť profil a kontakty na profesijnej sieti LinkedIn.
(doplnené, aktualizované)
« Ako si nájsť prácu (predchádzajúca strana)
» Úrady práce (Jobcentre plus) (nasledujúca strana)
Doplňujúce informácie ku kapitole Práca v zahraničí (Anglicku)