14. Nakupovanie v Anglicku

0 Shares

Nakupovanie neoddeliteľne patrí k Anglicku. Ceny sú vraj omnoho vyššie ako v USA a vyššie ako vo zvyšku Európy, ale zdá sa, že nikomu to neprekáža. Možno je to preto, lebo skoro stále sú nejaké výpredaje, ale asi to nebude ten pravý dôvod, lebo nakupuje sa veľa,
aj keď práve nie sú. Sobotný shopping je pre väčšinu žien rituál, na ktorý sa celý týždeň tešia, a bola by škoda prejsť toľkými obchodmi a nič si nekúpiť. Často bezhlavé nakupovanie vedie k všeobecnému zadlženiu domácností.

Na prvýkrát vás môže prekvapiť, keď niekto otvorí peňaženku a má v nej centimetrovú kôpku rôznych kariet. Rýchlo si zvyknete a budú vás prekvapovať už len naozaj extrémne kopy. Určite sa aj vám rozrastie zbierka. K neškodným kartám, ako je knižničná, študentská, platobná a top-up karta pribudnú ďalšie, vernostné (loyalty) karty na zbieranie bodov alebo na zľavu, ale aj nebezpečné karty kreditné. Ak má človek takýchto kariet niekoľko a podarí sa mu ich všetky vyčerpať, môže sa dostať do veľkých problémov. Získať takúto kartu nie je ťažké, ak máte prácu, a limit 5 000 libier patrí k tým najnižším. Ak sa táto suma rovná vašim celým výplatám za pol roka, nie je dobré sa s takou kartou zahrávať. Ak však používate iba svoje vlastné peniaze, nakupovanie nie je vôbec nebezpečné, ale skôr príjemné.

Daň z pridanej hodnoty má v Británii tri úrovne. Pre väčšinu tovaru sa používa štandardná sadzba 17,5 %, 5 % je sadzba znížená a napr. pre knihy alebo vybrané potraviny sa používa nulová sadzba.

Väčšina obchodov je otvorená od pondelka do soboty od 9.00 do 17.30, v nedeľu sú buď zatvorené, alebo je otváracia doba skrátená. Veľké obchodné centrá, v ktorých býva aj vyše stovky obchodov, sú otvorené každý deň a zatvárajú sa často až o 20.00. Pred Vianocami sa predaj môže o ďalšie dve hodiny predĺžiť.

Základným cenovým meradlom sú ceny v obchodoch na High street. Nemusí to byť vždy skutočný názov ulice, ale je dôležité, aby bola celá lemovaná obchodmi.

Nakupovanie za bežné ceny nie je až také zaujímavé, ale ak je niekde nápis „Sale“(zľava), ceny môžu byť také nízke, že nebudete stačiť zatvárať peňaženku. V niektorých obchodoch však môžete výhodne nakúpiť, aj keď nie je výpredaj. Napríklad TKMax predáva kvalitnú značkovú obuv a oblečenie za polovičnú cenu oproti cenám na High street. Musíte mať však aj trochu šťastia, pretože niekedy sú v ponuke len veci nevkusné, ktorým nepomôže ani vysoká kvalita či dobrá značka.

Reklamácie tovaru sú riešené rýchlo a so snahou uspokojiť zákazníka. Pri oprávnenej reklamácii vám v obchode hneď ponúknu peniaze alebo výmenu tovaru. Informácie týkajúce sa vašich zákazníckych práv nájdete na stránke www.tradingstandards.gov.uk.

« Počítače a hracie konzoly (predchádzajúca strana)
» Špecializované predajne (nasledujúca strana)

« Na začiatok knihy
» 15. kapitola – Výlety v Anglicku (Británii)

Doplňujúce informácie ku kapitole Nakupovanie v Anglicku


O autorovi

Peter je absolventom niekoľkých zahraničných pracovných pobytov. Aby pomohol aj ďalším Slovákom vycestovať do zahraničia a plniť si tak svoje sny, založil informačný portál Pracavonku.sk a napísal príručky (Úspešná práca v zahraničí a Ako si zo zahraničia priniesť viac), v ktorých sa delí o svoje skúsenosti.


0 Shares

Súvisiace články:

Populárne témy: