Zdravotné poistenie – ako mať všetky veci v poriadku

0 Shares

Ak ste skončili školu alebo pracovný pomer, musíte sa do 8 dní prihlásiť do zdravotnej poisťovne a začať si platiť príspevky na poistenie sami.

Keď sa rozhodnete ísť si hľadať prácu do Británie, mali by ste čo najskôr požiadať o vydanie EHIC. Európsky preukaz zdravotného poistenia (EHIC) nahrádza od 1. januára 2006 dovtedy platný formulár E111. Oprávňuje vás byť v ktorejkoľvek krajine EÚ ošetrení za rovnakých podmienok ako občania tejto krajiny. Požiadať o jeho vydanie môžete priamo v pobočke poisťovne, alebo ak ste poistencom VšZP, nájdete žiadosť aj v  elektronickej podobe na www.vszp.sk.
Za vydanie karty sa platí poplatok 100 Sk a poisťovňa by vám ju mala vydať do 30 dní od podania žiadosti. Platnosť karty je 5 rokov. Ak potrebujete odcestovať v priebehu lehoty na vydanie preukazu, poisťovňa vám vystaví Náhradný certifikát k EHIC. Tento má však
platnosť len 3 mesiace a je považovaný skôr za núdzové riešenie.

Pred odchodom do zahraničia by ste si mali zabezpečiť, aby vaše príspevky na poistenie boli platené aj počas vašej neprítomnosti. Keď začnete pracovať, zamestnávateľ za vás začne odvádzať poistné a vy sa stávate poistencom v tejto krajine. Keďže podľa platných
predpisov nemôžete byť v rovnakom čase poistencom v dvoch krajinách, musíte sa z poistenia na Slovensku odhlásiť. Urobíte to zaslaním fotokópie pracovnej zmluvy, potvrdenia o zdravotnom poistení v zahraničí a preukazu poistenca na adresu svojej poisťovne. Na prípadné ošetrenie na Slovensku budete používať EHIC.

Ak pracujete vo Veľkej Británii a nemáte EHIC, môžete o ňu požiadať na ktorejkoľvek pobočke pošty, cez internet na stránke www.nhs.uk alebo telefonicky na čísle 0845 606 2030. Najrýchlejšie by mala byť spracovaná žiadosť podaná cez internet.

« Hlavná stránka 12. kapitoly Zdravie v Anglicku (predchádzajúca strana)
» Zdravotná starostlivosť vo Veľkej Británii (nasledujúca strana)

Doplňujúce informácie ku kapitole Zdravie v Anglicku


O autorovi

Peter je absolventom niekoľkých zahraničných pracovných pobytov. Aby pomohol aj ďalším Slovákom vycestovať do zahraničia a plniť si tak svoje sny, založil informačný portál Pracavonku.sk a napísal príručky (Úspešná práca v zahraničí a Ako si zo zahraničia priniesť viac), v ktorých sa delí o svoje skúsenosti.


0 Shares

Súvisiace články:

Populárne témy: