Poľské a slovenské obchody

0 Shares

Aj keď pre Slováka nie je problém sa v Anglicku stravovať. Takmer každý po určitej dobe strávenej v zahraničí dostane chuť na niečo „naše“. Ak si však chcete niečo slovenské uvariť, môže vám chýbať surovina, napríklad bryndza, alebo si len chcete jedlo dochutiť napríklad horčicou a zistíte, že žiadna, kúpená v anglickom obchode nechutí ako naša. O chlebe alebo horalke ani netreba hovoriť.

Poľské obchody v Anglicku

Vďaka tomu, že Poľsko je náš severný sused, máme veľmi podobné chute, a vďaka tomu, že je Poliakov v Anglicku veľa, majú tu aj obchody s dovezenými potravinami. Nájdete ich v mnohých anglických mestách, vo veľkých ich môže byť dokonca niekoľko. Ak sa chcete ísť do jedného z nich pozrieť, ale neviete, kde sa nachádza, stačí, ak stretnete nejakého Poliaka a poviete mu, že „szukacze polski sklep“. Najčastejšie tam okrem už spomenutého chleba nájdete aj tvaroh, rybací šalát, sladkosti a iný tovar, ktorý vám pripomenie chuť domova.

České a slovenské obchody v Anglicku

Aj český a slovenský podnikatelia si uvedomili, že v Británii existuje dopyt po slovenských potravinách. Kamenné obchody nájdete len v pár najväčších mestách, ako je Londýn a Birmingham, ale z ktoréhokoľvek iného mesta si môžete objednať české alebo slovenské potraviny v UK on-line, pričom na výber máte hneď niekoľko možností. Kúpiť si môžete prakticky všetko, čo by vám mohlo v Británii z potravín a nápojov chýbať:

  • slovenský a český alkohol (slivovica, hruškovica, tatranský čaj, pivo, …),
  • keksy (horalky, kávenky, kakaové rezy, …),
  • chlieb a pečivo (rožky, buchty, koláče),
  • mliečne výrobky (bryndza, maslo, syry, …),
  • mäsový výrobky, konzervy, paštéty,
  • čaj, kávu, pochutiny
  • rôzne suroviny na varenie a dochucovanie.

(doplnené, aktualizované)

« Trhy – nákupy na trhoch (predchádzajúca strana)
» Anglický štýl stravovania (nasledujúca strana)

Hlavná stránka 10. kapitoly

Doplňujúce informácie ku kapitole Strava v Anglicku


O autorovi

Peter je absolventom niekoľkých zahraničných pracovných pobytov. Aby pomohol aj ďalším Slovákom vycestovať do zahraničia a plniť si tak svoje sny, založil informačný portál Pracavonku.sk a napísal príručky (Úspešná práca v zahraničí a Ako si zo zahraničia priniesť viac), v ktorých sa delí o svoje skúsenosti.


0 Shares

Súvisiace články:

Populárne témy: