Peniaze v Anglicku (Británii)

0 Shares

To, čo nás do Anglicka láka nie je práca, ale peniaze

Všetky otázky, ktoré sa týkajú peňazí. Ako sa o ne starať a čo robiť, aby sa ďalej množili.

Banky a bankové účty v Anglicku
V tomto článku nájdete niekoľko tipov na to, v ktorých bankách si v Anglicku najľahšie otvoríte účet a čo vám banky poskytnú ako novému zákazníkovi.

Čo vyžadujú banky v Anglicku pri otváraní účtu?
Potvrdenie od zamestnávateľa je najjednoduchšia cesta, ako si otvoriť v Anglicku účet. Ak ste v Británii len niekoľko týždňov nemáte veľa možností.

Cash ISA – sporenie v Anglicku oslobodené od dane
Chceli by ste, aby vám peniaze zarobili ročne vyšší výnos, ako len 0,1%, ktorý je na bežnom účte? ISA – výhodný úrok ak máte peniaze ešte v Anglicku.

V Anglicku vydané debetné karty a ich použitie v zahraničí
Oplatí sa vám z vášho anglického účtu vyberať peniaze z bankomatu na Slovensku? Je to dobrý spôsob, ako dostať peniaze zarobené v Anglicku na Slovensko. Kedy je vlastne táto karta užitočná.

Passport – bankový účet, ktorý sa otvára jednoduchšie (HSBC)
Ak chcete v Anglicku pracovať a potrebujete si čo najskôr otvoriť bankový účet, banka HSBC má pre vás riešenie pri ktorom nepotrebujete utility bills

Peniaze v Anglicku – britské libry
V článku nájdete základné informácie o platidle vo Veľkej Británii, pár praktických rád, trochu slangu, ktorý by ste mali ovládať a niekoľko zvláštností.

Najvýhodnejšie sporenie v Anglicku (8% p.a.)
Už vás nebaví sledovať, ako s každým posilňovaním koruny vaše libry strácajú hodnotu? Nenechávajte svoje peniaze „hniť“ na bežnom účte.

Na otvorenie účtu v anglickej banke stačí pas
Okrem účtu Passport od HSBC banky existuje ďalší bankový účet, na otvorenie ktorého už nepotrebujete dokladovať účty za elektrinu alebo plyn na svoje meno. Banka Lloyds ponúka účet Silver Account.

Kurz libry: rok 2007, vyhliadky na rok 2008
V roku 2007 bolo dobré pravidelne meniť libry na koruny. Platí to aj pre rok 2008? Čo nás čaká v tomto roku?

Kurz britskej libry (GBP) a slovenskej koruny (SKK) (1. časť)
Zaujímavé informácie týkajúce sa výmenného kurzu libry a koruny, ako aj aktuálne kurzy ECB.

Kurz britskej libry (GBP) a slovenskej koruny (SKK) (2. časť)
V prvej časti článku sme sa pozreli na výmenný kurz slovenskej koruny a britskej libry zvonku. V tejto časti sa pozrieme na kurzy pekne zblízka.

Ďalší účet na sporenie v UK s úrokom 8%
Máte otvorený bankový účet v HSBC banke? Využite možnosť ukladať aspoň časť svojich úspor na účet so zaujímavým úročením.

Čo nájdete v príručke Anglicko na vlastnej koži v kapitole „Financie“?

  • Koľko peňazí si zobrať do Anglicka
  • V akej forme si peniaze zobrať
  • Ako bude finančne ohodnotená vaša práca a koľko sa z toho dá ušetriť
  • Ako často a v akej forme budete dostávať výplatu za prácu
  • Podrobné vysvetlenie dôležitých pojmov – účty (accounts), karty (cards), najbežnejšie bankové operácie a služby
  • Ako si otvoriť účet v banke
  • Čo budete banke platiť, ak si v nej otvoríte účet
  • Ako vám ušetrené peniaze môžu zarábať ďalšie peniaze a niekoľko osvedčených spôsobov, ako peniaze dostať čo najvýhodnejšie domov.

Hlavným dôvodom hľadania práce v Anglicku sú pre väčšinu z nás peniaze. Máloktorý zamestnávateľ vám bude vyplácať peniaze v hotovosti. Niektorí vám síce budú ochotní platiť šekmi, ale pri ich výmene za hotovosť prídete o nemalú časť svojho zárobku. Preto je v Anglicku potrebné si čo najskôr po príchode otvoriť bankový účet. Ak začnete pracovať a to najmenej 40 hodín týždenne a rovnako týždenne budete vyplácaní, po krátkej chvíli sa vám začnú hromadiť peniaze. Nebudete ich predsa tlačiť do ponožky. Počítajte však s tým, že vám na otvorenie účtu v Anglicku nebude stačiť občiansky preukaz.

V súvislosti s bankou je dobré vedieť, aké služby vám poskytuje, za ktoré platíte a za ktoré nie. V niektorých prípadoch vám môže banka zaúčtovať pokutu, niekedy aj 40 libier. Mali by ste vedieť kde môžete použiť debetnú a kde kreditnú kartu a koľko budete platiť za ich používanie. Objavte výhody internet bankingu.

A aby vám peniaze „nezožrala“ inflácia je dobré ich uložiť na lepšie úročený účet, alebo ich investovať. Rozhodnutie závisí od toho, za aký čas chcete zarobené peniaze použiť. Ak chcete peniaze použiť na Slovensku je dobré poznať spôsoby, akými sa dajú peniaze zarobené v Anglicku dostať domov. Spôsobov je niekoľko a každý je vhodný pri iných podmienkach. Rovnako je v takom prípade dobré sledovať výmenný kurz medzi librou a korunou. Či kurz stúpa alebo klesá vidíme z vývoja kurzu Národnej banky slovenska, nespoliehajte sa však na to, že rovnaký kurz dostanete v zmenárni.


O autorovi

Peter je absolventom niekoľkých zahraničných pracovných pobytov. Aby pomohol aj ďalším Slovákom vycestovať do zahraničia a plniť si tak svoje sny, založil informačný portál Pracavonku.sk a napísal príručky (Úspešná práca v zahraničí a Ako si zo zahraničia priniesť viac), v ktorých sa delí o svoje skúsenosti.


0 Shares

Súvisiace články:

Populárne témy: