Ochranné prostriedky (práca v UK)

0 Shares

Ako je uvedené v článku bezpečnostných predpisoch, v Anglicku je ochrana zdravia pracovníkov na prvom mieste, či už sa jedná o prácu v sklade, na stavbe, vo výrobe, alebo kdekoľvek inde. Ak sú ochranné pomôcky potrebné, mal by sa o ne postarať zamestnávateľ, ak však pracujete napríklad v sklade cez agentúru, väčšinou to ostane na vás. Prípadne vám ponúknu pracovnú obuv, ktorú už malo na nohách X ľudí. Ak chcete niečo iné, musíte sa o to postarať sami.

Najbežnejšie ochranné prostriedky pri práci

Ak si práca vyžaduje prostriedky na ochranu vášho zdravia, mali by ste ich používať. Vždy je lepšia prevencia, ako liečenie úrazu. Najčastejšie sa používajú pracovné topánky (Safety shoes) s oceľovou špicou a reflexná vesta (High Visible Vest). Práca na stavbe si vyžaduje napríklad aj helmu, prípadne pracovné rukavice. Pri rizikovej práci vo výškach sa používa špeciálny postroj a zabezpečovacie systémy.

Pri práci v potravinárstve sa používa rúška na vlasy, u neoholených mužov dokonca aj na bradu, gumené rukavice a často dostanete na začiatku zmeny aj plášť, ktorý musíte na konci zmeny odovzdať. Tieto opatrenia sú výnimkou v ochranných prostriedkoch, neslúžia totiž na vašu ochranu, ale na zabránenie kontaminácii potravín s ktorými pracujete.

Pracovné agentúry

Niektoré pracovné agentúry v Anglicku vám už priamo v registračnom formulári položia otázku, či máte pracovné topánky, alebo reflexnú vestu. Ak tieto veci už máte, môže vám ponúknuť prácu, ktorú treba veľmi rýchlo obsadiť.

Aj keď sú niektoré agentúry schopné vám pracovné topánky požičať, už len z hygienických dôvodov je určite lepšie mať vlastné.

Dva tipy na záver

  • Ak je od vás vyžadované používanie ochranných prostriedkov pri výkone práce, mali by ste ich používať. Nie len že tým chránite svoje zdravie (ak sú povinné, riziko vám určite hrozí), ale sa tým vyhnete aj prípadným sankciám zo strany zamestnávateľa. V tom lepšom prípade to môžu byť napomenutia v tom horšom vyhodenie z práce.
  • Ak máte pocit, že by vám mali byť poskytnuté ochranné prostriedky, nebojte sa na to opýtať. Zvlášť jednorazové pomôcky, napr. teplé vložky do rukavíc (v mraziarňach), alebo tlmiče do uší (na pracoviskách s vysokou hlučnosťou) sa rýchlo minú, aj vďaka tomu, že si ich mnohí berú do zásoby.

Práca v Anglicku nie je až taká nebezpečná, ako by sa mohlo z tohto článku zdať. Za normálnych okolností je riziko zranenia minimálne až nulové, pri troche smoly sa však môže stať čokoľvek. V žiadnom prípade preto nepodceňujte ochranu svojho zdravia.

Čo nájdete v príručke Anglicko na vlastnej koži v kapitole „Práca“?

  • Kde a akým spôsobom sa dá nájsť práca v Anglicku
  • Istá práca už pred odchodom z domu
  • Ako napísať životopis a motivačný list : návod, tipy a dôležité upozornenia
  • Top 10 tipov a postrehov, ktoré vám uľahčia hľadanie práce
  • Ponuka práce – 11 oblastí v ktorých sa najľahšie hľadá práca v Anglicku
  • Pracovné podmienky v Británii (mzdy, pracovný čas, práca nadčas, zmeny, dovolenky, bezpečnosť, odbory, maródka, skúšobná a výpovedná lehota, …)
  • Pracovná zmluva – čo všetko by mala a môže obsahovať
  • Ideálna práca, alebo 6 tipov na ohodnotenie či je práca dobrá, alebo je lepšie sa poobzerať po inej

Všetky články v sekcii „Práca v Anglicku“


O autorovi

Peter je absolventom niekoľkých zahraničných pracovných pobytov. Aby pomohol aj ďalším Slovákom vycestovať do zahraničia a plniť si tak svoje sny, založil informačný portál Pracavonku.sk a napísal príručky (Úspešná práca v zahraničí a Ako si zo zahraničia priniesť viac), v ktorých sa delí o svoje skúsenosti.


0 Shares

Súvisiace články:

Populárne témy: