V prvej časti článku sme sa zamerali na to, ako nájsť spoľahlivé pracovné agentúry. Druhá časť je venovaná tomu, čo môžete očakávať, ak si v zahraničí chcete nájsť prácu prostredníctvom pracovnej agentúry.
Výber pracovnej agentúry
Každá seriózna agentúra vám vám zabezpečí prácu, ale nie s každou by ste boli rovnako spokojní. Preto by ste nemali jednať impulzívne, ale s rozvahou. Okrem už spomínanej spoľahlivosti môžu pri rozhodovaní zavážiť:
- poplatky, ktoré si pracovné agentúry účtujú,
- ponúkané služby,
- ponúkaná práca a s tým súvisiaca požadovaná úroveň jazyka, príp. kvalifikácie,
- kvalitná zmluva medzi vami a agentúrou.
Poplatky
Pracovné agentúry v mnohých krajinách si podľa zákona od vás nemôžu účtovať poplatky za registráciu, ani za sprostredkovanie práce. Odmenu za sprostredkovanie získajú od vášho budúceho zamestnávateľa. Na Slovensku si pracovné agentúry takisto podľa zákona nemôžu účtovať administratívne či registračné poplatky (čo sa ale často deje), ale za sprostredkovanie práce si od vás môžu účtovať 20% alebo 30% z výšky vášho budúceho mesačného platu. Podľa toho, na aký dlhý čas vám nájdu zamestnanie.
Ak ste limitovaní veľmi nízkou sumou peňazí, ktoré máte k dispozícii, mali by ste navštíviť pracovné agentúry, ktoré si účtujú minimálne poplatky pri sprostredkovaní práce a hlavnú časť provízie si strhnú až z vašej výplaty. V každom prípade by ste si mali nechať vreckové a finančnú rezervu na nečakané výdavky na prvé dva týždne v cudzej krajine, prípadne, kým nedostanete prvú výplatu.
Ponúkané služby
Niekto očakáva od pracovnej agentúry len sprostredkovanie práce a ostatné si zariadi sám. Väčšina ľudí však potrebuje od pracovnej agentúry viac. Niektoré pracovné agentúry preto majú vo svojej ponuke programy alebo balíky služieb, ktoré zahŕňajú napríklad pomoc pri otvorení bankového účtu či jednaní s úradmi. Veľmi často pracovné agentúry sprostredkúvajú aj ubytovanie a dokážu pomôcť aj s dopravou. Samozrejme, za služby naviac si väčšinou účtujú poplatky.
Jazyk a kvalifikácia
Cudzí jazyk by mal byť vašou devízou. Aj napriek tomu, že niektoré pracovné agentúry začali s ponukou práce, v ktorej jazyk nepotrebujete. Rakúsko, Nemecko alebo Anglicko sú predsa len cudzími krajinami, preto by ste mali venovať primeraný čas minimálne základom cudzieho jazyka. Nehovoriac o tom, že sa vám rozšíria možnosti pri výbere práce a nie ste odkázaní len na niekoľko ponúk, kde jazyk nie je potrebný.
Ak si hľadáte kvalifikovanú (lepšie ohodnotenú) prácu zvládnutie jazyka je takmer nevyhnutnosťou.
Aké druhy práce vám ponúkajú pracovné agentúry?
V podstate ide o kvalifikované, alebo nekvalifikované práce. Pre tie nekvalifikované, napríklad na farmách, vo výrobe alebo v skladoch nepotrebujete žiadne predchádzajúce skúsenosti či špeciálne vzdelanie. Na to, aby vám bola sprostredkovaná kvalifikovaná práca, napr. v zdravotníctve alebo hoteloch, pracovné agentúry vyžadujú potrebné vzdelanie a často aj prax.
Zmluva medzi vami a agentúrou
Dobrá zmluva by mala zahŕňať všetky podmienky, na ktorých ste sa dohodli (údaje o práci, poplatkoch atď.).
Všetkému by ste v nej, samozrejme, mali rozumieť. Nemala by obsahovať žiadne nejasnosti ani klauzuly, ktoré by nejakým spôsobom zasahovali do vašich práv.
Ak ste s pracovnou zmluvou spokojní a viete, že spolupracujete so spoľahlivou agentúrou, môžete ju podpísať.
Čo nájdete v príručke Úspešná práca v zahraničí v kapitole „Ako si nájsť a udržať prácu“?
- Kde a akým spôsobom sa dá nájsť práca v zahraničí
- Istá práca už pred odchodom z domu
- Ako si nechať sprostredkovať zamestnanie bez poplatku.
- 10 oblastí v ktorých sa najľahšie hľadá práca
- Top 7 tipov a postrehov, ktoré vám uľahčia jej hľadanie
- Čo všetko by mala obsahovať pracovná zmluva – čo by ste mali vedieť o svojom budúcom zamestnaní
- Ako zabrániť tomu, aby vás vyhodili z práce, ktorú si chcete udržať.